Odpocznijmy na chwilę od Norwegii, bo mimo iż piękna, to podniecanie się każdym kawałkiem skały, chwaścikiem i wodą robi się już niezdrowe 😉 Zwłaszcza, że wokół nas (mam na myśli Polskę i okolice) aż roi się od miejsc pięknych, czekających na odkrycie i udostępnienie podróżnikom.

Zapora „Las Królestwa” (Les Kralovstvi) to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów, jakie widziało ludzkie oko.

Pięknie położony obiekt oświetlony cudownie zachodzącym słońcem, na dodatek przejezdny, bo odbywa się tam normalny ruch samochodowy, w otoczeniu muzyki na żywo, piwnych spotkań jest idealnym miejscem na spędzenie chwili wolnego czasu.

Zapora Las Królestwa (Les Království) jest zbiornikiem zaporowym na rzece Łabie. Położona jest w pobliżu samotni Těšnov, na terenie miejscowości Bílá Třemešná, 4 km w górę rzeki od miasta Dvůr Králové nad Labem. Budynek został wzniesiony w romantyzującym stylu pseudogotyckim.

Zaporę zaczęto budować w 1910 roku, w odpowiedzi na powódź, która przyszła w lipcu 1897 roku. Od roku 1964 zapora jest pod ochroną jako zabytek techniki, a od 1 lipca 2010 jest uznana za narodowy zabytek kultury.

Ok, tyle informacji na temat samej budowli, jednak jak tam się dostać i czy warto poświęcić cały dzień na podróż w to jedno miejsce? No nie. Ale możemy to rozegrać inaczej.

Pojedźcie do Dvur Kralove, przepięknej afrykańskiej krainy położonej w czeskim kraju hradeckim nad Łabem. To cudowne miejsce ze swym fantastycznym Zoo Safari, o którym niebawem napiszę rzuci was na kolana i wtedy zrozumiecie co znaczy właściwa ekspozycja flory i fauny Afryki i dlaczego tak nie lubimy tego, co wrocławskie zoo reklamuje jako Afrykarium.

Wróćmy do zapory. Myślę, że wizyta w tym miejsu jest idealnym dopełnieniem dnia pełnego wrażeń po Zoo Safari.

Wyjeżdżając z parkingu skręćcie w lewo i jedźcie przed siebie kilka kilometrów, aż zobaczycie drogowskaz kierujący was w prawo. Jedźcie wąską dróżką wśród pól, która prowadzi was łagodnie w dół. Wjedźcie do lasu. Powoli. I patrzcie lekko w prawą stronę. Postarajcie się zaparkować.

A teraz zbierzcie szczęki z kolan i wysiądźcie z auta, po czym udajcie się na spacer. Oto Zapora Leśnego Królestwa! A jak wam mało, na dole wpisu znajdziecie film ukazujący piękno tego obiektu 🙂

 

A potem niespiesznym krokiem wpadnijcie na lody, czy dobre jedzenie, nie mówiąc o warzonym na miejscu piwie i z wysokości karczmy rozkoszujcie się widokiem na Tamę.

Przemek Saracen

 Jeśli chcesz zamówić nocleg blisko zapory w Dvur Kralove, zachęcam do skorzystania z propozycji Booking.com:


Booking.com

Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

Zostaw komentarz, dziękujemy :-)