Mimo, iż od emisji nowych banknotów o nominale stu i dwustu koron minęło kilka miesięcy (od maja bieżącego roku), nowy pieniądz wciąż budzi emocje.

Nowa seria skupiona jest na morskiej tradycji Norwegii oraz powrotowi do Natury. Jest to zgodne z orędziem króla Haralda V, który w wygłoszonym trzy lata temu orędziu zapowiedział powrót do morskich tradycji Wikingów, „pogodzenie” się z Naturą, a także turystycznym otwarciu na świat oraz ekologię.

Najwięcej emocji wzbudza obecnie wizerunek narodowej ryby czyli dorsza. Jest on obecny jako bohater frontowej strony banknotu 200 koronowego.

Zanim przedstawimy Wam nowe norweskie banknoty krok po kroku oraz objaśnimy genezę powstania tych pieniędzy zwabimy Was ciekawostką.

Operacja wymiany pieniędzy to potężna operacja finansowa, logistyczna, promocyjna oraz socjologiczna.

Nie każdy musi mieć świadomość, że narodowy bank dokonuje wymiany banknotów. Nie każdemu musi się podobać ich nowy kształt zwłaszcza, że dotychczasowych bohaterów zastępują ryby, łódki itp. W końcu przyzywyczajenie to druga natura człowieka, prawda?

Mając to na uwadze Norweski Bank Narodowy rozpoczął szeroko zakrojoną akcję informacyjną dotyczącą głównie „dorszowego” banknotu.

I jak to w Norwegii, wszystko jest nietypowe. Dziwaczne i wariackie. A jednak przez to po prostu fajne, sympatyczne.

Promując swoją akcję, Norges Bank postanowił stworzyć nietypowy klip dotyczący „banknotu z dorszem”.

W tym celu zaprosił do współpracy legendarną grupę KML, która jest odpowiednikiem czegoś w rodzaju Monty Pythona.

W roku 1980 ta norweska trupa komików nagrała klip „Torsken kommer”, będącą żartobliwą przeróbką utworu „I Will Follow Him” wykonywanego przez Little Peggy March w 1963 roku.
Inicjatywa Narodowego Banku Norwegii polega na ponownym wykonaniu tego utworu, jednak w nowej aranżacji.

W klipie występuje również szef Norges Banku, Øystein Olsen.

Obejrzeliśmy „Torsken kommer II” i jesteśmy zachwyceni podejściem Norwegów do tak poważnej tematyki. Zazdrościmy im tego luzu, tej fajności, tego pozytywnego podejścia do całego świata wokół nich. I niestety wiemy, że my, Polacy raczej dłuuuugo nawet nie zbliżymy się do nich.

No nic obejrzymy „Torsken Kommer II” raz jeszcze:

[red]

Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

Zostaw komentarz, dziękujemy :-)


Fatal error: Cannot redeclare td_comment() (previously declared in /home/przemosa/domains/mojcodziennik.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/comments.php:111) in /home/przemosa/domains/mojcodziennik.pl/public_html/wp-content/plugins/td-composer/legacy/common/wp_booster/comments.php on line 194