Zdjęcie pocohdzi ze zbiorów armatora okrętu "Cunard"

Mierzy 345 metrów długości, 41 metry szerokości i 72 metry wysokości i pomieści 2620 pasażerów oraz 1254 członków załogi z przeszło pięćdziesięciu państw.

Budowę statku rozpocżęto 4- ego lipca 2002 roku, a zakończono 26 grudnia 2003 roku.

Na pokładzie znajdziemy nie tylko planetarium, oczyszczalnię ścieków, szpital z samodzielnym laboratorium, elektrownię, która mogłaby oświetlić całe Stavanger plus okoliczne miejscowości.

Ma 10 restauracji, 14 barów, 5 basenów, największą morską bibliotekę (przeszło 8000 pozycji), teatr, kino 3d.

Zużywa 1000 ton świeżej wody, która jest odzyskiwana w czasie rejsu z wody morskiej. Pasażerowie wytrwarzają dziennie 5 ton śmieci, czyli mniej więcej tyle, ile około 70 – 80 procent mieszkańców Stavanger.

To tylko kilka liczba dotyczących translatlantyku „Queen Mary 2”.

Jak co roku, gościliśmy królową w Stavanger. Przyznam, że na cud zakrawa sposób zacumowania okrętu w tak niewielkim porcie.

„QM2” jest tak potężna, że człowiek zastanawia się, jak coś takiego unosi się na wodzie, a na dodatek skutecznie walczy ze sztormami na Atlantyku.

Królowa jest smukła. Jest cicha, potrafi niemal bezszelestnie odbić od brzegu, a jedyne odgłosy dobiegające ze strony statku to płynąc bigbitowa muzyka, w rytm której bawią się pasażerowie.

Przypłynęła 27- ego sierpnia o 06.00 rano. Opuściła Stavanger o godzinie 17.00.

Do zobaczenia za rok!

Foto: Przemek Saracen

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

Zostaw komentarz, dziękujemy :-)


Fatal error: Cannot redeclare td_comment() (previously declared in /home/przemosa/domains/mojcodziennik.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/comments.php:111) in /home/przemosa/domains/mojcodziennik.pl/public_html/wp-content/plugins/td-composer/legacy/common/wp_booster/comments.php on line 194