reklama na szczycie wpisu

Autorką książki „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii” jest Asne Seierstad.

Ta książka to przede wszystkim szczegółowa biografia samego Breivika, który już od dziecka przejawiał różne symptomy zaburzeń psychicznych. Najlepiej jednak odnalazł się, a jakże, w internecie.

Szczęście mu sprzyjało, udało mu się oszukać norweski system i zrealizować plan – zdetonować bombę pod siedzibą rządu w Oslo i urządzić polowanie na młodzież na wyspie Utøya.

Åsne Seierstad zamieściła zresztą w książce dość szczegółową rekonstrukcję masakry. Momentami chyba nawet zbyt szczegółową.

Oprócz wnikliwej biografii sprawcy autorka przedstawia nam równolegle kilka historii jego ofiar. To opowieści o inteligentnych i ciekawych świata nastolatkach, a także o ich planach i marzeniach, które skończyły się na wyspie Utøya 22 lipca 2011 r.

To, co najbardziej poruszyło, to nieprawdopodobne wręcz spiętrzenie zaniedbań i błędów norweskich służb mundurowych po ataku. Od zlekceważenia bardzo ważnego zgłoszenia przyjętego od naocznego świadka bezpośrednio po zamachu w Oslo, przez brak zachowania podstawowych procedur kryzysowych, aż po kompletny chaos akcji ratunkowej.

Norwegia okazała się na atak całkowicie nieprzygotowana. Z drugiej strony, godna podziwu jest pozbawiona mściwości postawa większości Norwegów, którzy „na przemoc odpowiadają miłością”.

Zapraszamy do odsłuchania audycji, w której zebrani w studio goście rozmawiają o dzisiejszej Norwegii przez pryzmat ww książki.

Skomentuj

Dodaj komentarz