Wielu z nas nie korzysta z usług publicznych ze względu na brak znajomości języka norweskiego. To dlatego rzadko korzystamy z badań lekarskich, urzędów publicznych itp. Tymczasem cudzoziemcom przysługuje darmowy tłumacz. Warto o tym wiedzieć.

Tłumacz ustny dokonuje przekładu wypowiedzi ustnej z jezyka źródłowego na język docelowy. Jeśli nie rozumiesz języka norweskiego, pomoc tłumacza ustnego może okazać się niezbęna w kontaktach z urzędami państwowymi tak, abyś mógł wyjaśnić czego Twoja sprawa dotyczy oraz uzyskać potrzebne Ci informacje.

Urzędnik zatrudniony w instytucjach sektora publicznego jest odpowiedzialny za uzyskanie od petenta informacji koniecznych do podjęcia decyzji w określonej sprawie. Urzędnicy państwowi mają także obowiązek poinformowania Cię o świadczeniach jakie możesz uzyskać oraz decyzjach, które zostaną podjęte.

Język norweski jest językiem urzędowym w Norwegii, ale ocena sytuacji, w której pomoc tłumacza ustnego jest niezbędna, aby móc zapewnić odpowiednią usługę należy do urzędnika państwowego.

Poszanowanie zasad praworządności oraz równouprawnienia jest rozstrzygające w podejmowaniu decyzji o pomocy tłumacza ustnego. To urzędy/instytucje państwowe powinny zamówić i zapłacić za usługę tłumaczeniową, kiedy pomoc tłumacza jest potrzebna.

Dlatego ważne jest, abyś zawsze wcześniej poinformował urząd, z którym zamierzasz się spotkać, o tym, że potrzebujesz takiej pomocy.

Zamówienie wykwalifikowanego tłumacza może potrwać, dlatego poinformuj o potrzebie tłumacza jak najwcześniej przed rozmową/ spotkaniem.

Praca tłumacza objęta jest całkowitą tajemnicą zawodową. Tłumacz nie może przekazywać osobom postronnym informacji, które uzyskał w trakcie zlecenia.

A jak to wygląda w praktyce? Jeśli jesteś w komunie, Nav, czy Skacie, a urzędnik zacznie się mądrzyć, rzeknij magiczne zaklęcie „Jeg trenger tolk”. I czekaj co się stanie. Czary 🙂 Powodzenia.

[red]

Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz, dziękujemy :-)


Fatal error: Cannot redeclare td_comment() (previously declared in /home/przemosa/domains/mojcodziennik.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/comments.php:111) in /home/przemosa/domains/mojcodziennik.pl/public_html/wp-content/plugins/td-composer/legacy/common/wp_booster/comments.php on line 194