reklama na szczycie wpisu

Będąc w Trondheim albo macie w planach, albo już byliście pod katedrą Nidaros. Obok niej znajduje się niepozorny, z zewnątrz przypominający ni to poPGRowskie budynki, ni to posiadłości sołtysa kompleks budynków.

Jest to mianowicie Pałac Arcybiskupa stanowiący obecnie zespół muzeów oraz miejsce, w którym corocznie odbywa się Olavsdagene – festiwal kulturalny czczący pamięć o legendarnym Olafie Trygvassonie, ale o nim może kiedy indziej.

Wróćmy do pałacu. Można wejść do niego na dwa sposoby. Bramą od strony katedry lub od strony rzeki Nidelvy.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”54″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Wchodząc na brukowany dziedziniec rozejrzyjcie się. Ten zbudowany na planie kwadratu (100 na 100 metrów), skromny kamienny kompleks mieści w sobie Muzeum Oręża, Muzeum Arcybiskupa, Muzeum Regialiów.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”52″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Wstęp do muzeów, oprócz Muzeum Oręża jest płatny.

Wielu naszych rodaków niesłusznie postrzega Trondheim jako wiochę bez właściwości, w której nic się nie dzieje i nic się nie działo.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”53″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Jakże niesłusznie!

Jeśli miałbym porównać Trondheim do któregoś z naszych miast – jeśli chodzi o rangę, miejsce w historii, tworzenie tożsamości Norwegii, byłoby to połączenie Gniezna, Częstochowy i Krakowa.

Niestety surowość i oszczędny styl oraz skromność projektowania, wykonywania i prezentowania poszczególnych obiektów jest diametralnie inna od naszych budowli pełnych przepychu, wyuzdania i budowania ponad stan.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”51″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Tymczasem wystarczy odwiedzić wspomniane muzea znajdujące się w arcybiskupim pałacu, odwiedzić pobliską katedrę, by na nowo odkryć Trondheim, poczuć jego ducha, kulturę i nabrać szacunku dla tutejszej tradycji.

Sam Pałac Arcybiskupa powstał w 1161 roku i na przestrzeni lat rozwijało się, co zobaczycie na zdjęciach modeli z różnych okresów obiektu.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”50″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

txt i zdjęcia: Przemek Saracen

 

Skomentuj

Skomentuj korzystając z FB, G+, Disqus lub tradycyjnego systemu komentarzy!