Stavanger i okolice to chyba najpiękniejszy region jaki miałem okazję zobaczyć do tej pory podczas mojego pobytu w Norwegii.

Cudowna pogoda, oszałamiająca wręcz ilość rododendronów zarastających miasto, niemal całkowity brak zimy, plaże, niezwykłość przyrody sprawiają, że to miejsce trzeba koniecznie odwiedzić!

Jeśli zastanawiacie się co odwiedzić, przygotowałem dla Was 5 atrakcji, które pozostaną w Was do końca życia.

Jeśli macie jakieś pytania zapraszam do dyskusji w komentarzach.

1Preikestolen

Ten ikoniczny klif umieszczony 604 m nad powierzchnią surowego fjordu Lysefjord jest symbolem Norwegii i miejscem niezwykłym. Obecność w tym miejscu oszałamia i wywołuje wzruszenie. Sprawia, że głos grzęźnie w gardle i pragniesz wrócić w to miejsce najszybciej, jak to możliwe. Dotarcie na Preikestolen nie jest trudne i zabiera dwie, do dwóch i pół godzin. Nie zapomnij założyć wygodnych, wodoodpornych butów z mocnym bieżnikiem. Więcej o wyprawie w to niesamowite miejsce piszę TUTAJ. Natomiast o rejście po Lysefjord zwieńczonym wizytą pod tym miejscem, oraz o jego historii piszę TUTAJ. Galerię zdjęć Preikestolen możesz obejrzeć TUTAJ.

2Kjeragbolten

To trudne do zdobycia miejsce jest warte każdego wysiłku. Zawieszony pomiędzy dwoma ścianami głaz, pod którym znajduje się kilometrowa przepaść to najbardziej znane tego typu miejsce na Ziemi. Tu doświadczysz konfrontacji z samym sobą. Zachwycisz się Norwegią, zachwycisz się prostotą i tymi małymi detalami, z których utkane jest życie. Kjeragbolten znajduje się nad tym samym Lysefjordem, co Preikestolen, jednak dotarcie do niego jest trudniejsze. Możesz dotrzeć tu samochodem, jednak pamiętaj, że jest to możliwe jedynie od połowy maja do połowy października – potem droga zasypia pokryta nawet dziesięciometrową warstwą śniegu! Można również spróbować drogi promowej. Z Lauviku do leżącego na końcu fjordu Lysebotn. O zdobywaniu tego miejsca przeczytasz TUTAJ.

3Trzy miecze

To znane miejsce przedstawia trzy kamienne miecze „wbite” w nabrzeżną skałę mieszczącą się nad Hafrsfjordem i upamiętnia wielką bitwę morską, w wyniku której król Harald Pięknowłosy zjednoczył Norwegię. Problem polega na tym, że do tej pory nie ma potwierdzenia, że ta bitwa miała miejsce. Opowiadają o niej jedynie sagi nordyckie. Niemniej jest to miejsce, bez którego wiedza o Stavanger byłaby niepełna. Więcej przeczytasz o tym TUTAJ.

4Starówka w Stavanger

Jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Białe, jakby wyjęte z bajki miejsce. Brukowane uliczki, maleńkie domku, leniwie przechadzający się po dzielnicy leśny kot budujący atmosferę z baśni Andersena. Kafejki przypominające te, w których zawsze chcieliśmy być. I ta fabryka konserw. No niesamowite! Koniecznie.

5Manafossen i Man

Och, ten przepiękny wodospad i leżące ponad nim gospodarstwo Man to jedne z najpiękniejszych miejsc, jakie zobaczysz. Miejsce jak z bajki, lub snu, do którego chciałeś trafić. Dojazd bardzo prosty, dotarcie do tego zjawiska również. Jeśli nie widziałeś Man i Manafossen to nic nie widziałeś, bądźmy szczerzy 😉 Więcej o wyprawie w to miejsce przeczytasz TUTAJ.

 

Przemek Saracen
P.S. Jeśli znacie inne, równie ciekawe miejsca w regionie dajcie znać poniżej!

Skomentuj

3 KOMENTARZE

  1. Coś czuję, że Norwegia będzie moim kolejnym celem podróży! Oglądając zdjęcia czuję się bardzo zachęcona, dzięki wielkie za inspirację 🙂

Skomentuj korzystając z FB, G+, Disqus lub tradycyjnego systemu komentarzy!